Jak vyrobit plstěná velikonoční vajíčka

Velikonoce jsou za rohem! Ráda se na ně dívám jako na oslavu jara, na které se po dlouhé zimě už všichni těšíme – sníh je u nás klidně 6 měsíců v roce. I teď u nás sněží! První jarní květinky ale začínají rašit u nás na zahradě až poté, co v nížině už odkvétají, tak se alespoň výzdobou doma ladím do jarní nálady. A velikonoční dekorace si doma postupně aranžuji už dopředu, abychom si je mohli užít celé týdny. Je škoda tu krásu připravit jen na ty tři víkendové dny. Letos jsem vyzkoušela plstěná velikonoční vajíčka a ráda se podělím, jak na to.

Co budete potřebovat:
  • Polystyrenové nebo vlněné vajíčko
  • Barevnou vlnu na plstění
  • Plsticí jehly – hrubší na základ a jemnější na vzorování
  • Podložku na plstění – poslouží i houbička na nádobí, nebo se dá pracovat i bez ní
Je možné si podklad připravit mokrým plstěním nebo třeba i zaplstěním v pračce a až výsledný polotovar ozdobit suchou technikou, já jsem postupovala jehlou od začátku. Na vajíčko si položím vlnu v podkladové barvě, nebo mohu kombinovat i více barev najednou, a postupně zpevňuji vpichováním do soudržné, homogenní vrstvy. S menším množstvím najedou se pracuje lépe a rychleji. Není potřeba pracovat příliš prudce ani vpichovat příliš do hloubky, jehla se snadno zlomí a polystyren na povrchu se rozpadá. Jemná práce je lepší. Můžu vajíčko držet v dlani, nebo je položit na plsticí podložku.
Postupně přidávám materiál až do množství, kdy vlna obalí celé vajíčko a vytvoří se pěkná a souvislá vrstva. Opakovaným plstěním vytvořím hladký a pevný povrch, který bude pěkně držet pohromadě. Je dobré přidávat vlnu v postupně se překrývajících vrstvách tak, aby se křížil směr. Výsledek bude rychleji stabilnější.
Na takto vytvořený podklad si potom přidám barevné vzory a texturu podle přání a možností. Nejsnazší pro začátek nebo pro děti budou třeba puntíky nebo z nich vytvořené kvítky, pěkné jsou taky proužky a podobné jednoduché vzory – i z nich lze udělat velkou parádu. Zkušenější mohou vytvářet i složitější vzory s prolínajícími se barvami nebo propracovanější obrázky.
Nakonec zkontroluji, že celý podklad je pevný a souvislý a vzory na něm dobře drží a neodlupují se. Případně nedokonalosti ještě zahladím nebo upravím tak, aby mi výsledek dělal radost.