Bylo nebylo, dávno tomu bylo…. tak nebo podobně začínají pohádky o časech dávno minulých, příbězích kouzelných a jakoby z jiného světa. Já ovšem po týdnu na farmě Valaška dokončuji tuto větu… nedávno tomu bylo. Po náročném období jsem si potřebovala pročistit hlavu, být v přírodě a to pokud možno nejen jako divačka turistka, ale hezky všemi smysly, při zemi, při práci. V tomto duchu zněl můj e-mail, kterým jsem v září oslovila, mně tenkrát úplně neznámé, Krpešovy. Pár dnů později jsem už v čarovné přírodě Beskyd obdivovala, jak se češe vlna, stříhají ovce, spřádá vlna, staví ohradník, přehání ovce a s přehledem koordinuje práce a čtyři malé děti 

Niko a Jirko, díky moc, že jste mi velice mile umožnili kouknout vám přes rameno na práci s ovečkami a vlnou a současně i do všedního života vaší početné rodiny. Doufám, že jsem aspoň trochu pomohla a něco odpracovala. Hluboce před vámi smekám a obdivuji, s jakou obětavostí, rozvahou, respektem před přírodou a každým jejím tvorem žijete a hospodaříte. Určitě to není vždy jednoduché. Ze srdce vám přeji, ať se vám vaše vstřícnost a otevřenost mnohonásobně vrací a vaše představy se naplňují. Děkuji za všechno, čas u vás a s vámi byl pohádkový dar a těším se na další setkání.

Jiří Krpeš se svou rodinou farmaří na jednom z nejkrásnějších míst v Beskydech, na hřebeni Gruň-Bílý Kříž v 800 m n. m. Den otevřených vrat na jejich ovčí ekofarmě na Buřance, který se konal 1. září, byl asi tou nejlepší možnou tečkou za koncem prázdnin – hory, příroda, čerstvý vzduch a pohádková atmosféra života na horské samotě. Tuto idylu ještě více umocňoval pohled na spokojeného plemenného berana, který se nenechal rozhodit ani rychle mizejícím jehněčím gulášem 

Od Niky jsem si nechala utkat koberec. Výborná spolupráce. Každá nejasnost komunikovaná tak, aby byla co nejlépe naplněna má představa. Pokud se měnily podmínky, dělo se to s ohledem na proces a vždy to bylo náležitě odůvodněno. Měla jsem pocit, že Nika touto prací opravdu žije a věnuje se jí naplno. Máte-li přání i jiných barev než základních (v mém případě to byla starorůžová), Nika vám bude otevřená vyhovět. Osobně jsem s procesem i výsledkem naší spolupráce moc spokojená. Koberec zútulňuje prostor, hřeje a ladí s ostatními doplňky v interiéru. Navíc je lehounký, a tudíž vhodný i ke cvičení a meditaci. Jsem za tuto spolupráci moc vděčná.

S Nikou jsem se potkala na individuálním kurzu předení, který pro mě ochotně připravila. Dostalo se mi milého přijetí, vlídného zacházení a navíc jsem si ze své návštěvy odvezla znalost umění zpracování vlny. Nika mě poučila o vlně, jejím získávání a uchovávání. Naučila jsem se vlnu česat a hlavně spřádat na kolovrátku a spředenou vlnu proměnit do úhledného klubíčka. Nika je velmi trpělivá a klidná lektorka. Ochotně zodpověděla všechny mé zvídavé dotazy a podělila se se mnou o znalosti a vědomosti potřebné k správnému zvládnutí tak úžasné činnosti, jako je předení, za což jí velice děkuji. Všem zájemcům lačným po kouzelném umění spřádání vlny můžu Niku vřele doporučit!

Jedno květnové úterý do naší lesní školy zavítala žena, která spojila kus svého života s ovcemi. Povyprávěli jsme si příběh vlny a pustili se do jejího zpracovávání. Byl dostatek času, takže všichni stihli vlnu učesat i pracovat na kolovrátku, pomazlit se s ní a ocenit její hebkost, ale i dojít k uvědomění, kolik energie je třeba vynaložit. Nika byla velmi klidná a vnímavá, odpovídala na otázky dětí a bylo veselo jako za starých časů. Den byl pro nás velkým přínosem a minulý týden, když jsme na výpravě potkali stádo ovcí, děti se bavily o tom, že by je chtělo ostříhat:)

Začínám se zajímat o zpracování ovčí vlny, neznám nikoho, kdo se touto činností zabývá, tak mi zbyl internet. U Niky vyhrála blízká lokalita a velmi příjemná (až zlomková) cena podobných nabízených služeb. Poslala jsem jí tedy nezávazný dotaz. Místo očekávaného „počkejte si na termín kurzů“ jsme se ještě tentýž den domluvily na zítřek. Nika nejenže ochotně přijela až k nám domů (a to čeká za pár týdnů miminko), ale celý den mi trpělivě vše vysvětlovala, zaučovala, upozorňovala, chválila a hlavně nějak nenápadně bokem dodávala neuvěřitelnou pozitivní energii. Díky ní jsem zvládla jak vytvořit česanec vlny, tak i upříst a seskat své první krásné přadeno vlny. Oceňuji hlavně praktické rady, které se najít a nastudovat prostě nedají. Den po našem setkání mi ještě zaslala kromě jiného odkaz na článek jak sestavit česačku a kde na ni sehnat materiál. Niko, jste skvělá žena na svém místě. Myslím, že ani netušíte, jak velký máte dar rozdávat radost a elán jiným. Přeji vám, ať se vám v životě obojí vrací mírou vrchovatou!

Chtěla bych Vám moc poděkovat, za sebe i za celou naši rodinu, za to, že jsme měli možnost zavítat na Vaši farmu a za čas, který jste nám věnovala. Návštěva na Vaší farmě byl dárek k mým narozeninám, který jsem si vybrala, a celá rodina z toho byla nadšená stejně jako já. Já sama jsem se narodila na malé vesnici na Drahanské vysočině. Dětství jsem strávila pozorováním mojí stařenky, která stříhala staré hadry na tkaní koberců. Už jako 7letá jsem uměla plést nátepníčky, jak tomu stařenka říkala. Stařeček také nezůstával pozadu, každé jaro chodil do lesa na březové proutí a v zimě potom dělal metly. V té době jsem ani neměla tušení, že pro mě dělají něco, čemu se tady říká planting seeds. Zasazovali semínka svých vědomostí a ručních dovedností do mé dětské hlavičky. Dodnes jsem jim za to velmi vděčná. To jsou důvody, proč jsem ji Vás vybrala jako svůj dárek: Vy také zasazujete semínka – předáváte vše, co umíte, dalším generacím, a já si toho velmi vážím. Ještě jednou Vám děkuji za celé povídání o vlně od začátku až do konce. Přeji Vám hodně štěstí a zdaru ve Vaší práci a doufám, že se ještě někdy uvidíme!

Niku velice dobře znám a za její pečlivost a kvalifikaci se mohu zaručit. Všechno, co dělá, dělá na 110 % a neznám nikoho, kdo by s ní měl jediný gram špatné zkušenosti. Jednoznačně doporučuji.

Vlna došla v pořádku, hned jsem udělala první klubíčko a pletu. Plete se velice příjemně. Jsem nadšená a moc děkuji.