O nás

Jsme malá rodinná farma se zaměřením na chov ovcí, hospodaříme v Beskydech v 800 m n. m. a 2 m sněhu u nás nejsou ničím neobvyklým. Chováme proto odolné původní valašské ovce, které jsou skvěle přizpůsobeny našim extrémním klimatickým podmínkám, ale také plemenné ovce romney marsh a křížence masných plemen. Aktuálně máme 80 ovcí, z toho 20 valašek a 50 kentů (romney marsh).  Prudukujeme plemenné beránky a jehnice, jatečná jehňata i jehňata na výpas. Zpracováváme ovčí vlnu a prodáváme vyčiněné ovčí kožešiny.

  • 2017, certifikace ekologického zemědělství na ovce, seno a vlnu.
  • 2013,  zařazení našeho chovu valašské ovce jako genetického zdroje v Národním programu konzervace a využívání genetických zdrojů zvířat významných pro výživu a zemědělství.

Nejkrásnější místo v Beskydech

Naše farma se nachází na jednom z nekrásnějších míst v Beskydech, na hřebeni Gruň-Bílý Kříž s výhledem na 4 nejvyšší vrcholy Beskyd (Lysá Hora, Smrk, Kněhyně a Travný) a do údolí přehrady Šance-Řečice. Noční obloha je plná hvězd, protože ležíme v samotném centru Beskydské tmavé oblohy.

Skoro zapomenutá tradice

Už náš prapradědeček vodil ovce nahoru “na Gruň, na salaš“, jak říkal. Od té doby uplynulo hodně vody, údolí Starých Hamer změnilo díky přehradě a éře komunismu zcela svou tvář a ovce teď paseme na horách my. Samozřejmě to děláme úplně jinak než kdysi. Mnohem jednodušeji díky moderní zemědělské technice a promyšleným šlechtitelským postupům. S minulostí nás propojují jen staré lašsko-kysucké písně a tradice, krajina, každoroční nadšenecké ruční sečení louky a ty naše valašské ovce.