V květnu jsme uspořádali vůbec první běh zážitkového programu na naší ovčí farmě pro celkem cca 100 dětí ze školek z Ostravy a Palkovic. Chtěli jsme podpořit vztah dětí k přírodě a podnítit v nich silné zážitky spojené s poznáním místní krajiny, ukázat dětem život a chov ovcí na horách a seznámit je s tradičním řemeslem, zpracováním ovčí vlny. Děti i s pedagogickým doprovodem u nás strávily téměř celý školkový den a za tu dobu se dozvěděly mnoho zajímavých informací o ovcích i užitku z nich a odnesly si opravdu nevšední zážitky.

Děti nejprve zvědavě sledovaly, jak pracuje ovčácký pes, a některé se s chutí zapojily do nahánění všech našich 70 ovcí a 60 jehňátek do košaru. Nechyběl ani bezprostřední kontakt dětí s jehňátky v malé ohrádce. Následovala ukázka stříhání ovcí elektrickým strojkem i postaru ručními nůžkami. Po obědové pauze bylo na programu povídání o vlně a k čemu je vlastně dobrá, následovala ukázka česání vlny, předení vlny na kolovrátku a samozřejmě také vlastní tvorba dětí – česání i předení si samy vyzkoušely a nakonec si mohly vyrobit plstěné kuličky-korálky a náhrdelníky z nich.

Nadšené ohlasy pedagogů i dětí nás přesvědčily, že má smysl zážitkový program na farmě dále rozvíjet a pracovat na dalších nápadech :-)