3 tipy pro bahnění

Blíží se doba jarního bahnění. Přestože už se nám na farmě narodily za ty roky stovky jehňat, vždy nás něco nového překvapí a považujeme se spíše za začátečníky. V rámci přípravy na bahnění děláme revize materiálu a samozřejmě nasáváme jako houby nové informace a zkušenosti chovatelů, kde se dá :-) A taky se chceme o informace dále dělit, protože to je zkrátka dobré pro všechny – chovatele i zvířata. Takže 3 důležité tipy.

BBC Lambing Live

Podívejte se na show BBC Lambing Live, kde se můžete v přímém přenosu seznámit s nějčastějšími problémy při bahnění. Několikadílným pořadem provázejí skvělá Kate Humble a Adam Henson. Videa jsou v angličtině (na YouTube lze zapnout anglické titulky). Zkušenosti a ukázky farem v UK jsou k nezaplacení.

Eliminace podchlazení jehňat

Podchlazení a hladovění jsou nejčastější příčinou úhynů jehňat na světě a dá se jim docela dobře předejít. Stáhněte a prostudujte si metodický list Metody eliminace podchlazení jehňat (PDF), který vydal VÚZV. Mezi život zachraňující úkony patří mimo jiné ponoření podchlazeného jehněte do teplé vody či podání kolostra jícnovou sondou (viz tip č. 3). Tato příručka zapadla, je to velká škoda a je třeba ji trochu oživit.

Kupte si drencher

Kupte si kvalitní jícnovou sondu (drencher). Včasné podání a dostatečné množství kolostra rozhoduje o zdraví a přežití jehňat (popis správné aplikace jícnové sondy viz metodické listy). V českých farmářských eshopech žádné kvalitní drenchery nenajdete (stav k březnu 2017). Výborné zkušenosti mám s jícnovou sondou NET-TEX, která je dostupná na britském Ebay za cca 2,5 libry.

Pár dalších odkazů

Tak ať se vám daří a jehňátka prospívají.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *