Jaro na farmě – čekáme na mláďata a malé (velké!) překvápko!

Dokonce i u nás už se zima blíží ke konci a my s nadějí vyhlížíme jaro. Sice stále běžně poletují vzduchem spíše sněhové vločky než kapky vody a čekáme ještě i úplnou sněhovou peřinu, ale jsou tu jisté neklamné známky – na okenním parapetu už narcisy dovezené z nížiny odkvétají, ale i první jarní kytičky na zahradě se začínají probouzet a opatrně vykukovat ven, alespoň ty, které od podzimu nevyhrabali psi.

Jaro u nás je ve znamení rození jehňátek, jinými slovy připravujeme se na ovčácké žně. Je to období náročné, ovce je potřeba chodit často kontrolovat a na nově narozená jehňata dobře dohlédnout, jak se o ně mámy ovce starají, aby měla co největší šanci na přežití. Příroda umí být krutá a neúprosná, za ty roky bychom mohli vyprávět. Těšení bývá velké a náročnost péče vyvažuje radost z úspěšného chovu a nekonečná roztomilost čerstvých jehňat.

Letos nám čekání ubývá rychle a opravdu neobvykle, našim kravám se totiž zcela neočekávaně narodila dvě telátka – aniž bychom tušili, že byly vůbec březí! Jsou to oba býčci, pojmenovali jsme je Atlas a Herkules. Byli jsme z nich nadšení, jak jsou i při své velikosti neporovnatelné s malými ovečkami roztomilí a plní energie. Ten starší už chytá býčí manýry, staví se proti všemu a dupe si nožkou. Mají už pár týdnů, kromě mléka od mámy už zkoušejí i seno, nahánějí se po louce a prozkoumávají okolí. 

Až dorostou, budou sloužit jako krycí býci a také jako zdroj kvalitního masa pro naši velikou spotřebu. Kdo by se tady chtěl pohoršovat, poslužte si – ale takový je koloběh života na farmě a i v přírodě, maso neroste na pultu řeznictví. Zatím nám chov krav pomáhá s údržbou pastvin – pestrost pasoucích se zvířat pomáhá s kvalitnější péčí o travní porost. Děti ještě prosazují rozšíření chovu na koně, tak uvidíme :-)

V tuhle chvíli nám býčci dělají radost a s o to větší pozorností se připravujeme na to, jak naše farma postupně ožije mnoha dalšími mláďaty. První 2 letošní jehňata, narozená podobně jako býčci zcela mimo plán, ve stejný den jako první telátko, už běhají mezi ovcemi. Je skvělé je sledovat, jak rychle pak rostou a vyvíjejí se, z bezbranných malých kuliček, které sotva (ale už po pár hodinách!) stojí, se za pár dní zformuje banda malých uličníků, která se prohání po rašící trávě mezi odpočívajícími a přežvykujícími matkami.

Jaro je pro nás období začínající intenzivní práce, vyvážené radostí a odměnou ve formě zpřítomněného koloběhu života. Jsme pyšní na to, co děláme, a jsme vděční za každou možnost, jak přispět k udržitelnému zemědělství a péči o naše okolí..

Pokud vás zajímá, jak se naše ovce, býčci a ostatní zvířata na farmě mají, přijďte nás navštívit. Rádi vám ukážeme, jak pracujeme, a zodpovíme vaše dotazy.