3. ročník ručního kosení orchideové louky pro radost

Letošní ročník ručního kosení orchideové louky o víkendu 27.-29. června se opět vydařil. Nejenže se sešli skvělí lidé, ale navázali jsme také spolupráci se sdružením Obnova řemesel v Beskydech a reportáž u nás natáčel i Český rozhlas.

Jan Liška ukazuje, jak správně naklepat kosu.

Na pátečním programu bylo seznámení s kosou, úvod do naklepávaní a seřízení kosy, včetně úvodu do biomechaniky ručního sečení. Naklepávání kosy nám prakticky ukázal Jan Liška a svůj výklad okořenil téměř magickým testem, kterým lze ověřit, zda je kosa správně naklepaná: stéblo trávy položíte na hřbet kosy do rovnovážné polohy a čím rychleji stéblo kmitá sem a tam, tím lépe se vám podařilo kosu naklepat.

Nástroje pro naklepávání kosy.
Magický test správně naklepané kosy.

V sobotu brzy ráno se pustilo do práce 8 zdatných kosičů a půl hektaru podmáčené louky jsme tak stihli pokosit velmi rychle. Celkem se akce ručního kosení zúčastnilo přes 30 lidí z blízka a dáli.

Ruční sečení dnes

Jaký je vlastně význam ručního kosení v době křovinořezů a sekaček? Ruční kosy mají v našem světě stále své místo a nemusí to být nutně s nádechem nostalgie. Ruční kosení nemusí být za určitých okolností o moc pomalejší než sečení křovinořezem (na příští rok plánujeme menší srovnávací test). Samozřejmě také ušetříte za pohonné hmoty a trochu se při tom protáhnete ;-)

V praxi ručního kosení lze nalézt radost ze samotného pohybu a uspokojení z vlastní práce. Velkou roli může hrát i užší sepětí s přírodou (pokud například kosíme naboso:-)

Reportáž z 2. ročníku ručního kosení.

Výuka naklepávání kosy.
Seřízení kosy „na dva prsty“.
Sešlo se nás více než 30, z toho bylo 10 kosičů :-)
Jehněčí guláš se povedl.
Hrabání a odvážení pokosené travní hmoty.
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *