Kurz stříhání ovcí

Chcete se naučit stříhat ovce? Pak je rozhodně nejlepší cestou zúčastnit se kurzu pro stříhače ovcí, který každoročně organizuje Svaz chovatelů ovcí a koz. V našich horských končinách je střihačů ovcí jako šafránu a většinou nepřijímají nikoho nového. A protože náš střihač dlouhodobě onemocněl, rozhodl jsem se toto umění vyzkoušet a třeba už příští rok stříhat stádečko sám. A jak to dopadlo?

Igor Sikora při výuce stříhání ovcí.

Mobilní střižna a výuka stříhání v plném proudu.

Kurz probíhal v přírodním areálu Zlobice u Malhostovic, trval 3 dny a byl zaměřený na praktickou stránku věci (jak jinak). Po nezbytném teoretickém úvodu (základy vlnoznalství, zásady střiže, třídění a ošetřování vlny, hygiena a bezpečnost práce) jsme šli rovnou na stříhání ovcí a pod vedením zkušených lektorů Thierry Delhome, Igora Sikory a Evy Uxové stříhali cca 70 bahnic + jehňata. Učili jsme se manipulovat se zvířaty, správně je fixovat, napínat kůži a stříhat a stříhat. Cenné byly také tipy na techniku, údržba a seřízení strojků a ukázka broušení nožů.

Oslík v přírodním areálu Zlobice, kde probíhal kurz stříhání ovcí.

Ovce Suffolk před střiží.

Na kurzu se sešli lidé s úžasnými životními příběhy. Kdo by to byl řekl? Všechny nás spojoval zájem o ovce, přestože výchozí podmínky chovu a zkušenosti každého z nás byly někdy diametrálně odlišné ;-) Ze všeho nejvíce si cením naprosté otevřenosti, se kterou se lektoři dělili o své potem zaplacené zkušenosti z podnikání v tomto oboru.

Teď mi už chybí ostříhat jen 9983 ovcí, abych získal ten správný grif :-)

Svaz chovatelů ovcí a koz

4 replies
 1. Michal hrusecky
  Michal hrusecky says:

  Prosím o informace o tom kde se dá takový kurz stříhání ovcí absolvovat? děkuji a hezký den Michal

  Odpovědět
 2. Monika Petruňová
  Monika Petruňová says:

  Dobrý den, prosím můžete mi poslat termíny kurzu a cenu na stříhání ovcí. Měla bych velký zájem. Děkuji Petruňová

  Odpovědět

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *