Získali jsme certifikaci BESKYDY originální produkt®

Rozhodli jsme se požádat o regionální značku BESKYDY originální produkt®. Naše produkce je totiž opravdu regionální – všechny suroviny i činnosti pocházejí a probíhají do 50 m od naší chalupy :-) Co všechno je potřeba pro splnění certifikace udělat a k čemu je vůbec dobrá?

Ovečky se od narození u nás na farmě pasou jen na pastvinách vzdálených max. několik kilometrů od naší farmy, v oblasti CHKO Beskydy, na stříhání je přiženeme domů, vlastními silami je ostříháme, vlnu roztřídíme, vypereme, učešeme a dáme se do předení, pletení, háčkování, drhání a tkaní. Jen část produkce necháváme zpracovat externími dodavateli, ale i v tomto případě finalizace probíhá vždy u nás doma a vždy z naší vlny.

Jak na to

Celý proces certifikace spočívá ve vyplnění několikastránkového formuláře a předvedení výrobků nebo služby. To vám poskytne odstup od vaší činnosti a prostor se zamyslet nad tím, co a jak děláte, také co případně změnit nebo i zlepšit. Otázky ve formuláři se zaměřují zejména na vztah vaší činnosti k vašemu regionu. Žádost doplněnou o potřebné přílohy, opět dokládající vaši lokálnost a fotografie výrobků, pošlete certifikační komisi a ta vás pozve na své zasedání, které se koná 2x ročně ve vašem regionu. Na místě vás požádají o předvedení výrobků či služby, zeptají se na pár otázek ohledně produkce a vztahu ke značce, a po krátké poradě hned víte, na čem jste. U nás to bylo rychlé, ovce a vlněné produkty patří k Beskydám jako máloco :-)

Dobrá reklama

Pokud certifikaci získáte, dostanete také propagační materiály, visačky, samolepky, etikety, které vám pomohou s podporou vašeho podnikání, právo používat logo a podporu této organizace, která se nám jeví docela akční. Váš profil s fotkami a popisem činnosti se objeví na webu Asociace regionálních značek, který má poměrně slušnou návštěvnost i konverzi. Certifikovaných výrobců se členové komise ptají na jejich potřeby a požadavky a následně je při své činnosti zohledňují a berou je v potaz tak, aby značka byla co nejúčinnější oporou pro své klienty.

Co získáte?

Za dva roky je potřeba požádat o prodloužení certifikace, což spočívá v opětovném podání žádosti a osobní účasti na jednání certifikační komise. Zejména jde o to, zjistit, zda je výrobce ještě činný a jak a kam se ve své tvorbě posunul. To je dobrá příležitost se sejít s ostatními zajímavými výrobci v okolí a těmi, kteří mají zájem je propagovat, vyměnit si informace, novinky a zkušenosti. Hotový networking! Podle ohlasů od ostatních certifikovaných výrobců je velký rozdíl certifikací nemít a mít, rozhodně se to prý vyplatí a roste jak důvěra a ohlas zákazníků, tak prodeje. Konkrétně v Beskydech momentálně vznikají plány na vytvoření turistické mapy s vyznačenými provozovnami certifikovaných prodejců.

Pojďte do toho taky!

Pokud sami vyrábíte výrobky nebo nabízíte služby s vysokým podílem lokálních surovin, doporučujeme, zkuste si projít své podnikání, splnit nenáročné formality a o certifikaci také požádat!

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *