Zpátky do hor
Nic neobvyklého
Procestovali jsme snad půlku světa, toulali se po horách, a snad i proto nám život v 800 m.n.m. nikdy nepřišel ničím neobvyklým. Byli jsme v Rusku, Číně, Mongolsku, Pákistánu, Indii, Mexiku, Norsku… Všude tam jsme viděli lidi, jak žijí v nesrovnatelně obtížnějších podmínkách. Až zpětně jsme si díky přátelům a okolí začali uvědomovat, že je v ČR dost neobvyklé, aby se mladí lidé rozhodli žít, pracovat a založit rodinu na horské samotě.
Výhody a nevýhody
Plusy jsou jednoznačné:
- hory
- příroda
- ticho
- čistý vzduch
- žádný světelný smog a jasné hvězdy nad hlavou
- skvělé místo pro výchovu dětí
Kdo žije nebo někdy žil ve městě, dokáže tyto hodnoty opravdu ocenit.
Nevýhody určitě také nějaké jsou, ale ty jsou spíše subjektivní a záleží na každém člověku, jak se k tomu postaví: zima může trvat celých 6 měsíců; když napadne přes 2 metry sněhu, nedostane se k nám ani traktor se sněžnou frézou, takže je potřeba přejít na režim sněžnice a skialpinistické lyže. Nevýhodou může být také vzdálenost do města, do práce, do školy, na poštu, k lékaři, za přáteli.
Abychom nezvlčeli
Časem jsme si vyvinuli několik preventivních opatření, které se snažíme dodržovat, abychom úplně nezvlčili: například alespoň jednou týdně se snažíme jezdit za kulturou do města nebo do společnosti, starší syn přichází do věku, kdy je pro něj důležité rozvíjet i sociální vazby s ostatními dětmi, takže s ním jezdíme do údolí ještě častěji.
Odnepaměti
Žijeme v moderní době a neseme se na křídlech výdobytků moderní civilizace, máme internet, mobily, okamžité informace, auta 4×4, sněžné skůtry. Život na horách nikdy nebyl snažší než dnes, ale přesto se lidé na samoty příliš nevracejí, tedy alespoň v našem okolí. Spíše jsou to jen výjimky. Jaká je příčina?
👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍